Dlaczego powinieneś posiadać słownik polsko-ukraiński

Znajomość języków obcych od lat jest uznawana za cechę pożądaną szczególnie w środowisku akademickim oraz na rynku pracy. Oprócz tego chęć nauki wybranego języka wzmacnia stale rozwijająca się turystyka, która pozwala nam dotrzeć w prawie każde miejsce na świecie w przystępnej cenie. Z naukowego punktu widzenia opanowanie innej mowy to świetny sposób na ćwiczenia rozwijające pamięć oraz ogólne zdolności naszego mózgu, a także możliwość sięgnięcia do tekstów kultury niedostępnych w ojczystym języku. W ostatnim czasie wiele osób znalazło się jednak w sytuacji, w której nauka nowego języka obcego jest w stanie nieść pomoc innym ludziom. Sytuacja geopolityczna Polski, a co za tym idzie napływ uchodźców z Ukrainy, stał się dla wielu osób powodem nauki języka ukraińskiego. 

Komunikacja z obywatelami Ukrainy

Aby sprawnie komunikować się z przebywającymi w Polsce Ukraińcami, warto posiadać słownik polsko-ukraiński. Osoby zmuszone do nagłego przemieszczenia nie mają okazji przygotować się do kontaktu z Polakami, dlatego tak ważne jest wyjście naprzeciw ich potrzebom w trudnym czasie. Pomimo możliwości wykorzystywania Internetu, to tradycyjny słownik sprawdzi się świetnie w każdej sytuacji, w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do sprawnej sieci internetowej oraz kiedy mamy do czynienia z osobami starszymi, które w ogóle nie korzystają z urządzeń z dostępem do Internetu. Słownik taki można też podarować osobie, która planuje na stałe pozostać w naszym kraju, dzięki czemu będzie ona mogła opanować język polski, a co za tym idzie zintegrować się z polską kulturą. 

Most pomiędzy kulturami

Słownik polsko-ukraiński to pozycja, która wspaniale obrazuje bliskość językową dwóch narodów. Korzystanie z niego pozwala dostrzec niezwykłą zgodność leksykalną polskiego i ukraińskiego. Jest to duże ułatwienie nauki, ponieważ wiele słów zapamiętamy na zasadzie skojarzeń z językiem ojczystym. Pozwoli nam to nie tylko na pomoc potrzebującym, ale też może stać się w przyszłości okazją do pracy zawodowej w pośrednictwie pomiędzy dwoma państwami, a zapotrzebowanie takie z pewnością będzie wzrastać.