Co pozwoli nam opanować język ukraiński

Język ukraiński należy do języków słowiańskich. Poprzez to wiele słów, które w nim występują, ma podobne znaczenie i wymowę do słów znanych nam w języku polskim. Jednakże przeszkodą w poznaniu tego języka dla wielu jest alfabet, jakim piszą Ukraińcy, czyli cyrylica. Warto mieć na uwadze, że wbrew pozorom cyrylica nie jest tak skomplikowana, jak mogłaby się na pierwszy rzut oka wydawać, gdyż alfabet ten wiele czerpie z alfabetu greckiego czy łacińskiego. Dlaczego zawsze powinniśmy mieć przy sobie mały Słownik polsko-ukraiński dostępny w księgarni internetowej

Obycie się ze słowami

Jeśli przygodę z językiem ukraińskim zaczynamy zupełnie od podstaw, to warto zaopatrzyć się w dobre podręczniki, zeszyty ćwiczeń oraz słowniki. Narzędzia te ułatwią nam poznanie fundamentalnych zasad panujących w tym języku. A dzięki dobremu rozeznaniu w teorii lepiej poradzimy sobie w dalszej już bardziej praktycznej nauce. Jeśli chcemy przyśpieszyć progres poznawania języka ukraińskiego, starajmy się jak najwięcej mówić w tym języku oraz spędzać czas z osobami, które na co dzień się nim posługują.

Nauka potocznych zwrotów

Kolejnym kluczem do sukcesu jest skupienie się na nauce potocznych zwrotów, co ułatwi nam zrozumienie mowy codziennej. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do szerszego zakresu słów, a także unikniemy błędów poznawczych wynikających ze złego przetłumaczenia danych zwrotów czy słów. 

Najważniejsze informacje związane z nauką języka ukraińskiego na poziomie podstawowym:

– ukraiński należy do grupy języków słowiańskich, jednak pisze się w nim cyrylicą,

– wbrew pozorom alfabet w cyrylicy nie jest tak trudny i wiele słów zapisuje się podobnie,

– w nauce pisania w języku ukraińskim niezwykle istotne są ćwiczenia kaligrafii,

– warto sięgać po sprawdzone podręczniki oraz książki językowe,

– zawsze noś ze sobą podręczny słownik polsko-ukraiński,

– sięgaj po klasyczne powieści ukraińskie w celu obycia się ze słowem pisanym,

– próbuj rozmawiać w tym języku jak najwięcej.